Niekoľko základných pravidiel optimálneho stravovania :
1. Nie je až tak dôležité, kedy sa stravujete, ale čo konzumujete a v akom množstve. Platí stará známa rovnica príjem/výdaj a nikdy to ani inak nebude, preto aj mýtus hladovania, respektíve odmietania potravy napríklad po 18. hodine je len výmysel. Vaša večera bude obsahovať rovnaké množstvo kalórií o 17:00 ale aj o 21:00.
2. Je dôležité mať stravu pod kontrolou každý deň. Čím viac kalórií nad náš denný/týždenný príjem prijmeme, tým budeme musieť viac vydať aby ostala zachovaná bilancia.
3. Raňajkovať či neraňajkovať? To je asi najčastejšia otázka pri tvorbe stravovacích plánov. Nie každý jedinec je zvyknutý skoro ráno jesť a nasilu do seba niečo natlačiť a viac mu možno vyhovuje posunúť prvé jedlo dňa na neskôr. Iný si zase nevie predstaviť ráno bez poriadnych raňajok. V tom sme každý jedinečný a mali by sme si zvážiť, čo nám viac vyhovuje a podľa toho si zariadiť denný režim.
4. Nie je úplne nutné si kalórie zapisovať, aj keď to aspoň zo začiatku niekomu môže pomôcť na pochopenie celej problematiky, skôr je potrebné vedieť si v obchode vyberať tie správne potraviny a rozlíšiť tie potraviny, ktoré nám kazia sen o zdraví a dokonalej postave.
5. Je potrebné vyvarovať sa rôznym dlhodobým detoxom, pitiu štiav a „overených drinkov na chudnutie“ . Pokiaľ sa snažíme o zdravé chudnutie, mali by sme byť v miernom kalorickom deficite a naopak pri naberaní sa pokúšame o mierny kalorický surplus. Príliš poddimenzovaný stravovací plán, napríklad o 500-600 kalórií denne môže mať opačný efekt a telo sa bude brániť hladovaniu ukladaním si potravy do zásob. Tento jav vidíme často, keď sa klienti čudujú prečo im hmotnosť stojí a neubúda.
6. Nie je dobré a zdravé ísť v stravovaní z extrému do extrému a každá zmena stravovacích návykov a jedálnička by mala prebiehať postupne, aby telo vhodne reagovalo.
7. Jedzte. Najhoršie čo môžete pre svoje telo urobiť je prestať úplne jesť. Telo sa inak bude brániť a ukladať si aj to malé množstvo potravy, čo mu ponúkneme do tukových zásob.
8. Je vhodné dodržiavať správny pitný režim, piť čistú vodu, čaje a pri športovaní, nápoje obsahujúce dostatočné množstvo elektrolytov k optimálnemu zabezpečeniu minerálov.
9. Denný príjem tekutín by sa mal pohybovať na úrovni 30-40ml na kilogram hmotnosti, t.j. pri 80 kilovom mužovi by to malo byť minimálne 2,5 až 3 litre na deň. V letných mesiacoch a pri vyššej športovej aktivite sa samozrejme nároky ešte zvyšujú.
Aký je teda ideálny stravovací režim ?
Ideálny stravovací režim neexistuje. Nájdite si režim, ktorý Vám najviac vyhovuje a vyhnite sa hladovkám a krátkodobým diétam. Človek by si mal uvedomiť, že nie je dôležitý krátkodobý efekt a mal by sa snažiť zmeniť celkový životný štýl, ktorý by bol dlhodobo udržateľný.Každý má svoj denný režim nastavený inak, preto je možné si vyberať z viacerých možností. Niekomu vyhovuje čiastočné hladovanie, prípadne strava 2x denne a pri vhodnej kombinácií jedál dosahuje svoje ciele, naopak niekto môže jesť pravidelne 5-6x denne a dlhodobo sa trápiť. Všetko je to len o pochopení vlastného tela, porozumení niekoľkých základných princípov a dodržiavaní určitých zásad.
Preto aj s mojimi klientmi pracujem dlhodobo a snažím sa spolu s nimi na základe pravidelného feedbacku prísť na ten najoptimálnejší plán a režim, ktorý je dlhodobo udržateľný. Preto ak máte problémy s vašim doterajším stravovacím režimom, neváhajte ma kontaktovať a po vyplnení krátkeho dotazníka spolu určite docielime optimálne nastavený stravovací plán.
V najbližšom článku si popíšeme dodržiavanie pitného režimu a príjem tekutín.